A Százhalombatta vizuális szimbólumának tartott három kémény lassan már ipari műemléknek számít, miközben az alattuk található üzem teljesen megújult az elmúlt tíz évben. Lezárásához érkezett az a Magyarországon egyedülálló rehabilitációs projekt, amelynek keretében az egykori nagy báziserőműből hatékony, modern csúcserőművé alakították át a Dunamenti Erőművet Százhalombattán. A megújulás lépéseiről, mérföldköveiről a Dunamenti Erőmű új vezérigazgatójával, a MET Csoport igazgatósági tagjával, Horváth Péterrel beszélgettünk.

A Dunamenti Erőmű működése a MET Csoport irányítása alatt, számos szervezeti és strukturális átalakulás után az elmúlt években stabilizálódott, nemrég pedig a vezetőségében is történt némi változás. Horváth Péter a Dunamenti Erőmű vezérigazgató-helyetteseként, Lehőcz Balázs korábbi vezérigazgató mellett már 2015 óta részt vesz a létesítmény stratégiai célkitűzéseinek elérésében, amelyek kulcseleme a fenntartható üzemméret megvalósítása. Horváth Péter idén júliusban vette át a vezérigazgatói feladatokat, míg Lehőcz Balázs a szintén a MET Csoporthoz tartozó Tigáz Zrt. vezérigazgatójaként folytatja.
 
Megújulásra folyamatosan szükség van – hangsúlyozta Horváth Péter. "A hatékony működés és fejlődés érdekében komoly fejlesztések történtek az elmúlt években, amit jelentős szervezeti megújulás is követett." A munkálatok több mint tíz évvel ezelőtt, 2007-ben kezdődtek a régi, piacképtelen BEADC-blokkok, majd később az F-blokkok elbontásával, a terület teljes rehabilitációjával. Az új, fenntartható működési modell kialakítása érdekében mostanra minden használaton kívüli üzemegységet felszámoltak a munka-, környezet- és egészségvédelmi előírások messzemenő figyelembevétele mellett.
 
A régi BEADC- és F-blokkok elbontása kétségkívül az egyik legfontosabb döntés volt az erőmű jövőjének érdekében. A másik ilyennek a G3-F8 fejlesztési projekt tekinthető, amelynek célja egy nagy hatásfokú, kombinált ciklusú gázturbinás blokk létrehozása volt. A 2012-ben üzembe lépő G3 alacsony károsanyag-kibocsátásával és több mint 56 százalékos hatásfokával a magyarországi villamosenergia-rendszer kiszabályozási igényeinek egyik legmegbízhatóbb eszköze ma is. A régi és az új technológiák valamennyi előnyét ötvöző, kombinált ciklusú gázturbinás blokk átfogó karbantartására idén került sor. "Fontos lépés volt a G3-as blokk fejlesztése. Büszkék vagyunk rá, hogy a Dunamenti nem a többi hasonló, korábban méretében és jelentőségében is óriási báziserőmű sorsát követte, hanem megújult és modernebb lett" – mondta Horváth Péter.

A hatékony és kisebb üzemméret azonban eredményezett üres, kihasználatlan ipari területeket. A vezérigazgató elmondása szerint jelenleg is keresik a megfelelő, fejlesztésre alkalmas ingatlan után érdeklődő befektetőket "akik magukkal hoznak egy kis pezsgést", ám "a barnamezős erőművi-ipari területekben rejlő lehetőségeket is reálisan kell látni." Mindemellett szerencsés, hogy a települések ma már jellemzően előnyben részesítik a nyolc-tíz munkahelyet biztosító kisvállalkozásokat is.

Horváth Péter hangsúlyozta: a fenntartható és hatékony működés mellett stratégiájuk része az is, hogy felelősen bánjanak az óriási üzemi területtel. "Mindig meggyőződünk arról, hogy jó szomszédot választunk-e magunknak. A partnerséghez kölcsönösen érteni kell az abban rejlő lehetőségeket."

Nemrégiben például eladtak egy régi barakképületeket, ahol egy százhalombattai vállalkozás a közeljövőben apartmanokat nyit munkavállalói számára. A szlömösödés megelőzése érdekében a még üresen álló, remek infrastruktúrával, kiváló ipari adottságokkal rendelkező területekre is vevőket keresnek. Több befektetővel, köztük egy Európa-szerte aktív, szortírozó és logisztikai, újrahasznosítási tevékenységet végző céggel is tárgyalnak. Az a céljuk, hogy időtálló, zöld és értékteremtő beruházások jöjjenek létre az erőmű területén.

Az idén 25. alkalommal megrendezésre kerülő Battai Napokon a tavalyi évhez hasonló az Erőmű egészségbuszban vasárnap ingyenes szűrővizsgálatokat, az Erőmű Omnibusz járataival pedig mindhárom napon ingyenes közlekedést biztosít a MET Csoport. A Dunamenti "Használd újra okosan!" programjaira egész hétvégén várják mindazokat, akiket érdekel, hogy mit lehet hatékonyan, kis kreativitással újra hasznosítani a háztartási hulladékból. Mindemellett az elmúlt két évhez hasonlóan nagyszínpadi produkciók és fellépők meghívásával garantálja a szórakozást és a kikapcsolódást a MET Csoport a város lakóinak, illetve a Dunamenti volt és jelenlegi dolgozóinak.

Mivel sokakat érdekel a szimbolikus három kémény sorsa, Horváth Péter zárásként azt is elárulta a Hírtükörnek, hogy folyamatosan karbantartják az ikonikus építményeket. Bár az üzemeltetésében nem játszanak már szerepet, még sokáig a város részei maradnak, ahogyan maga az erőmű is.
 
Forrás: Százhalombattai Hírtükör